There was a few surprises in this year’s Logie nominations.
Battling it out for gold this year are Carrie Bickmore, Essie Daves, Grant Denyer, Lee Lin Chin Scott Cam and Waleed Aly. It’s great to see an interesting mix of nominees this year in every category
Gold Logie – Best Personality On Australian TV
Carrie Bickmore – The Project, Network Ten
Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC
Grant Denyer – Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten
Lee Lin Chin – SBS World News/The Feed, SBS
Scott Cam – The Block/ Reno Rumble, Nine Network
Waleed Aly – The Project, Network Ten
Best Actor
Craig Mclachlan – The Doctor Blake Mysteries, ABC
Erik Thomson – 800 Words, Channel Seven
Firass Dirani – House Husbands, Nine Network
Josh Thomas – Please Like Me, ABC
Stephen Peacocke – Home And Away, Channel Seven
Best Actress
Bonnie Sveen – Home And Away, Channel Seven
Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC
Jessica Marais – Love Child, Nine Network
Julia Morris – House Husbands, Nine Network
Marta Dusseldorp – A Place To Call Home, Foxtel – Soho
Best Presenter
Amanda Keller – The Living Room, Network Ten
Carrie Bickmore – The Project, Network Ten
Grant Denyer – Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, Network Ten
Lee Lin Chin – SBS World News/The Feed, SBS
Waleed Aly – The Project, Network Ten
Best New Talent
Adam Dovile – Better Homes And Gardens, Channel Seven
Benson Jack Anthony – 800 Words, Channel Seven
Dan Reilly – The Block, Nine Network
Joel Jackson – Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, Foxtel – Showcase/ Channel Seven
Pia Miller – Home And Away, Channel Seven
Best Drama Program
800 Words, Channel Seven
A Place To Call Home, Foxtel – Soho
Home And Away, Channel Seven
House Husbands, Nine Network
Love Child, Nine Network
Best Entertainment Program
Family Feud, Network Ten
Gruen, ABC
Have You Been Paying Attention?, Network Ten
The Voice, Nine Network
The X Factor Australia, Channel Seven
Best News Panel Or Current Affairs Program
60 Minutes, Nine Network
Q&A, ABC
Sunrise, Channel Seven
The Project, Network Ten
Today, Nine Network
Best Reality Program
I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!, Network Ten
Masterchef Australia, Network Ten
My Kitchen Rules, Channel Seven
The Bachelorette, Australia Network Ten
The Block, Nine Network
Best Sports Program
Afl 360, Foxtel – Fox Footy
Marngrook Footy Show, NiTV
The Afl Footy Show, Nine Network
The Nrl Footy Show, Nine Network
Wide World Of Sports, Nine Network
Best Lifestyle Program
Better Homes And Gardens, Channel Seven
Gardening Australia, ABC
Getaway, Nine Network
Selling Houses Australia, Foxtel – The Lifestyle Channel
The Living Room, Network Ten
Best Factual Program
Australian Story, ABC
Bondi Rescue, Network Ten
Bondi Vet, Network Ten
Gogglebox, Foxtel – The Lifestyle Channel/Network Ten
Who Do You Think You Are?, SBS
Most Outstanding Actor
Alex Dimitriades – Matt Bashir, The Principal, SBS
Hugh Dancy – Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, Foxtel – Showcase
Malcolm Kennard – Ivan Milat, Catching Milat, Channel Seven
Patrick Brammall – James Hayes, Glitch, ABC
Sam Neill – Lang Hancock, House Of Hancock, Nine Network
Most Outstanding Actress
Deborah Mailman – Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABC
Essie Davis – Phryne Fisher, Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC
Mandy Mcelhinney – Gina Rinehart, House Of Hancock, Nine Network
Pamela Rabe – Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel – Soho
Sarah Snook – Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC
Most Outstanding Supporting Actor
Dan Wyllie – Jimmy, No Activity, Stan
David Berry – James Bligh, A Place To Call Home, Foxtel – Soho
Ryan Corr – Corporal Macdonald, Banished, Foxtel – Bbc First
Tim Minchin – Jacob, No Activity, Stan, And Smasher Sullivan, The Secret River, ABC
Most Outstanding Supporting Actress
Celia Ireland – Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel – Soho
Emily Barclay – Sarah Hayes, Glitch, ABC
Harriet Dyer – Patricia Saunders, Love Child, Nine Network
Jenni Baird – Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel – Soho
Rarriwuy Hick – Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC
Most Outstanding Drama Series
800 Words, Channel Seven
A Place To Call Home, Foxtel – Soho
Glitch, ABC
Love Child, Nine Network
Wentworth, Foxtel – Soho
Most Outstanding Miniseries Or Telemovie
Deadline Gallipoli, Foxtel – Showcase
House Of Hancock, Nine Network
Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven
The Beautiful Lie, ABC
The Secret River, ABC
Most Outstanding Entertainment Program
Gruen, ABC
Have You Been Paying Attention?, Network Ten
The Voice, Nine Network
The Weekly With Charlie Pickering, ABC
The X Factor Australia, Channel Seven
Most Outstanding Comedy Program
No Activity, Stan
Open Slather, Foxtel – The Comedy Channel
Please Like Me, ABC
Shaun Micallef’s Mad As Hell, ABC
Utopia, ABC
Most Outstanding Children’s Program
Bottersnikes & Gumbles, Channel Seven
Bushwhacked!, ABC3
Little Lunch, ABC3
Play Along With Sam, Foxtel – Nick Jr.
Ready For This, ABC3
Most Outstanding Sports Coverage
2015 Australian Open, Channel Seven/7Two
Emirates Melbourne Cup, Channel Seven
Kfc T20 Big Bash League, Network Ten
Nrl Telstra Premiership Grand Final, Nine Network
Holden State Of Origin Ii, Nine Network
Most Outstanding News Coverage
“Iraq-Syria War Coverage” – ABC 7pm News, ABC
“Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull”, Foxtel – Sky News Live
“Migrant Crisis – Special Report” – ABC 7pm News, ABC
“Paris Attack” – Seven News, Channel Seven
“Parramatta Shooting” – Seven News, Channel Seven
Most Outstanding Public Affairs Report
“Catching A Monster” – 60 Minutes, Nine Network
“Hitting Home” – Hitting Home, ABC
“Making A Killing” – Four Corners, ABC
“The Killing Season” – The Killing Season, ABC
“The Siege Survivors” – 60 Minutes, Nine Network
Also being anounced today were the three winners of the following talent awards.
Most Outstanding Newcomer – Actor
Joel Jackson (Charles Bean, Deadline Gallipoli, Foxtel Showcase)
Joel Jackson (Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)
Rahel Romahn (Tarek Ahmad, The Principal, SBS)
Most Outstanding Newcomer – Actress
Hannah Monson (Kirstie Darrow, Glitch, ABC)
Melina Vidler (Shay Turner, 800 Words, Channel Seven)
Sara West (Liza Minnelli, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)
The Graham Kennedy Breakthrough Star Of Tomorrow
Benson Jack Anthony (Arlo Turner, 800 Words, Channel Seven)
Ky Baldwin (Young Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel
Seven)
Olivia DeJonge (Shaneen Quigg/Tara Swift, Hiding, ABC)
Joel Jackson (Peter Allen: Not the Boy Next Door), Melinda Vidler (800 Words) and Ky Baldwin (Peter Allen: Not the Boy Next Door) took out those awards.
The Logie Awards will take place on Sunday May 8th.