2022 Logies Awards Winner List

2022 Logies Awards Winner List

TV’s night of nights is about to begin after a two-year absence so let’s get cracking.

Julia Morris opens the show with a very funny monologue.

Most Outstanding Entertainment or Comedy Program

Hard Quiz, ABC

Lego Masters Australia, 9Network

Shaun Micallef’s Mad As Hell, ABC

The Masked Singer Australia Australia, Network 10

The Voice Australia, Seven Network.

Hamish Blake and Brickman accept the award and thank everyone including the fans and contestants.

Lincoln Younes and Claudia Karven present

Most Popular Drama Program

Doctor Doctor, 9Network

Home and Away, Seven Network

Love Me, Binge and Foxtel

RFDS, Seven Network

The Newsreader, ABC Total Control, ABC

James Stewart thanks fans and the crew all the cast and producer Luciy Addario

Karl Stefanovic and Chrissie Swan present

Most Popular Lifestyle Program

Better Homes and Gardens, Seven Network

Bondi Rescue, Network 10

Gardening Australia, ABC

Love It Or List It Australia, Foxtel

The Living Room, Network 10

Travel Guides, 9Network

The Cast accepts the award and rates the Logies 5 Stars.

Hamish and Andy present

Most Popular Reality Program

The Block (Fans Vs Faves), 9Network

Celebrity Apprentice Australia, 9Network

I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here, Network 10

Married At First Sight, 9Network

MasterChef Australia, Network 10

SAS Australia, Seven Network

Andy and Malissa thank the contestants crew and 10

Dylan Alcott and Tony Armstrong present

Most Outstanding Sports Coverage

2021 AFL Grand Final, Seven Network

2021/2022 Fox Cricket Ashes Coverage, Foxtel

2022 Australian Open Women’s Final, 9Network

Olympic and Paralympics Games Tokyo 2020, Seven Network

State of Origin – Game 1, 9Network

Amanda Keller presents

Most Popular Comedy Program

Aftertaste, ABC

Fisk, ABC

Have You Been Paying Attention?, Network 10

Shaun Micallef’s Mad As Hell, ABC

The Hundred with Andy Lee, 9Network

The Cheap Seats, Network 10

Tom Ed and Sam accept the award thanks the fans for voting.

Richard Wilkins presents Jimmy Barnes

Most Popular Australian Actor Or Actress In An International Program

Angourie Rice, Mare of Easttown, Binge and Foxtel

Jacki Weaver, Yellowstone, Stan

Murray Bartlett, The White Lotus, Binge and Foxtel

Sarah Snook, Succession, Binge and Foxtel

Troye Sivan, Three Months, Paramount+

Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale, SBS

Sam Mac and Alison Langdon present

Most Outstanding Reality Program

Beauty and The Geek, 9Network

Celebrity Apprentice Australia, 9Network

I’m A Celebrity…Get Me Out of Here!, Network 10

MasterChef Australia, Network 10

SAS Australia, Seven Network

Julia Morris and Chris Brown accepted the award thanking the cast crew and 10 Executives.

A tribute to Bert Newton sees Patti take the stage to present

Bert Newton Award for Most Popular Presenter

Carrie Bickmore, The Project, Network 10

Hamish Blake, Lego Masters Australia, 9Network

Leigh Sales, 7.30, ABC

Melissa Leong, MasterChef Australia / Celebrity MasterChef Australia, Network 10

Sonia Kruger, Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice Australia, The Voice Australia Generations, Seven Network

Tom Gleeson, Hard Quiz, ABC

Christie Whalen Browne and Eddie Perfect Present

TV Week Silver Logie – Most Popular Actress

Ada Nicodemou, Home and Away, Seven Network

Anna Torv, The Newsreader, ABC

Bojana Novakovic, Love Me, Binge and Foxtel

Deborah Mailman, Total Control, ABC

Kitty Flanagan, Fisk, ABC

Sophie Dillman, Home and Away, Seven Network

Sam Pang accepts on Kitty’s behalf

Abbey Gelmi and Jeremey Fornandaz present

Most Popular Panel or Current Affairs Program

7.30, ABC

Australian Story, ABC

A Current Affair, 9Network

Four Corners, ABC

The Front Bar, Seven Network

The Project, Network 10

A tribute to Neighbours Nat bass and Dan Mcpherson present

Graham Kennedy Award For Most Popular New Talent

Alessandra Rampolla, Married At First Sight, 9Network

Carlos Sanson Jr, Bump, Stan

Matt Evans, Home and Away, Seven Network

Melanie Bracewell, The Cheap Seats, Network 10

Tony Armstrong, News Breakfast, ABC

Will Lodder, Love Me, Binge and Foxtel

Sophie Monk and Tom Gleeson present

Most Popular Actor

Bernard Curry, Wentworth – The Final Sentence, Foxtel

Guy Pearce, Jack Irish, ABC

Hugo Weaving, Love Me, Binge and Foxtel

Ray Meagher, Home and Away, Seven Network

Rodger Corser, Doctor Doctor, 9Network

Stephen Peacocke, RFDS, Seven Network

Guy Peace was unable to attend.

Emma Watkins and Rove present

Most Outstanding Children’s Program

Bluey, ABC

Dive Club, Network 10 & Netflix Australia

Hardball, ABC

Little J & Big Cuz, NITV & ABC

Mikki Vs The World, ABC

The team from Ludo Studios accept.

Bruce Mcavany Inducted Into the Hall of Fame.

Mel B introduces Callum Scott

Melissa Leong and Chris Brown present

Most Popular Entertainment Program

Anh’s Brush with Fame, ABC

Gogglebox Australia, Foxtel

Hard Quiz, ABC

Lego Masters Australia, 9Network

The Masked Singer Australia, Network 10

The Voice Australia, Seven Network

Wendy More and Ep David Macdonald accept

Magda presents

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Fires, ABC

New Gold Mountain, SBS

The End, Foxtel

The Tourist, Stan

The Unusual Suspects, SBS

Tim Minchin does the In MEMORIAM segment

Natalie Abbott and Ada Nicadimou present

Most Outstanding Supporting Actor

Colin Friels, Wakefield, ABC

Damon Herriman, The Tourist, Stan

Hugh Sheridan, Back To The Rafters, Amazon Prime Video

Matt Nable, Mr Inbetween, Foxtel

William McInnes. The Newsreader, ABC

Toby Lennard Moore and Angus Sampson present

Most Outstanding Supporting Actress

Heather Mitchell, Love Me, Binge and Foxtel

Katrina Milosevic, Wentworth -The Final Sentence, Foxtel

Mabel Li, New Gold Mountain, SBS

Noni Hazlehurst, The End, Foxtel

Rachel Griffiths, Total Control, ABC

Waleed Ally and

Most Outstanding Factual or Documentary Program

Burning, Amazon Prime Video

Firestarter – The Story of Bangarra, ABC

Incarceration Nation, NITV

See What You Made Me Do, SBS

The School That Tried To End Racism, ABC

Most Outstanding News Coverage or Public Affairs Report

60 Minutes – ‘Nazi’s Next Door’, 9Network

7News – War In Ukraine, Seven Network

Four Corners – Bursting The Canberra Bubble, ABC

Insight – Intimate Terrorism, SBS

The Project – Brittany Higgins Interview, Network 10

Lisa Wilkinson accepts the award.

Osher introduces Jessica Mauboy

Kate Atkinson and Rodger Corser present

Most Outstanding Actress

Anna Torv, The Newsreader, ABC

Claudia Karvan, Bump, Stan

Deborah Mailman, Total Control, ABC

Isla Fisher, Wolf Like Me, Stan

Miranda Otto, Fires, ABC

Leah Purcell and Tim Minchin present

– Most Outstanding Actor

Hugo Weaving, Love Me, Binge and Foxtel

Jamie Dornan, The Tourist, Stan

Richard Roxburgh, Fires, ABC

Sam Reid, The Newsreader, ABC

Scott Ryan, Mr Inbetween, Foxtel

Most Outstanding Drama Series

Bump, Stan

Love Me, Binge and Foxtel

RFDS, Seven Network

The Newsreader, ABC

Wentworth – The Final Sentence, Foxtel

Dave Hughes presents

TV Week Gold Logie for Most Popular Personality on Australian Television

Hamish Blake, Lego Masters Australia, 9Network

Julia Morris, I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!, Network 10

Karl Stefanovic, Today/ 60 Minutes, 9Network

Melissa Leong, MasterChef Australia / Celebrity MasterChef Australia, Network 10

Ray Meagher, Home And Away, Seven Network

Sonia Kruger, Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice Australia, The Voice Australia Generations, Seven Network

Tom Gleeson, Hard Quiz, ABC