2016 AACTA Awards TV Winners

Last night The AACTA Awards were  handed out and there was a few surprises.

Winners  are in bold and included Wentworth,Molly, The Kettering Incident, Masterchef and Secret City.

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES

  • THE CODE David Maher, David Taylor, Shelley Birse, Diane Haddon – ABC
  • JACK IRISH Ian Collie, Andrew Knight – ABC
  • RAKE Ian Collie, Peter Duncan ADG, Richard Roxburgh – ABC
  • WENTWORTH Pino Amenta ADG, Jo Porter S.P.A – Foxtel/SoHo

AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES

  • BARRACUDA Tony Ayres, Amanda Higgs – ABC
  • THE BEAUTIFUL LIE John Edwards S.P.A, Imogen Banks S.P.A – ABC
  • THE KETTERING INCIDENT Vincent Sheehan, Victoria Madden, Andrew Walker – Foxtel/Showcase
  • MOLLY John Molloy – Seven Network

 

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES

  • BLACK COMEDY Kath Shelper, Mark O’Toole – ABC
  • THE FAMILY LAW Sophie Miller, Julie Eckersley, Debbie Lee, Tony Ayres – SBS
  • PLEASE LIKE ME Todd Abbott, Josh Thomas, Lisa Wang, Kevin Whyte – ABC
  • UPPER MIDDLE BOGAN Robyn Butler, Wayne Hope, Ben Grogan – ABC

 AACTA AWARD FOR BEST LIGHT ENTERTAINMENT TELEVISION SERIES

  • GOGGLEBOX David McDonald, Kam Vurlow – Foxtel/Lifestyle
  • GRUEN Wil Anderson, Polly Connolly, Nick Murray, Jon Casimir, Richard Huddleston – ABC
  • LUKE WARM SEX Jon Casimir, Richard Huddleston, Karina Holden, Anna Bateman – ABC
  • ROCKWIZ Peter Bain-Hogg S.P.A, Ken Connor S.P.A, Brian Nankervis S.P.A – SBS

 

AACTA AWARD FOR BEST LIFESTYLE TELEVISION PROGRAM

  • DESTINATION FLAVOUR SCANDINAVIA Erik Dwyer, Rachel Hardie – SBS
  • GRAND DESIGNS AUSTRALIA Anna Gregory – Foxtel/Lifestyle
  • POH & CO. Erik Dwyer – SBS
  • RIVER COTTAGE AUSTRALIA Jodi Boylan – Foxtel/Lifestyle Food

AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES

  • FIRST DATES Geraldine Orrock, Rikkie Proost, Brad Gustafson – Seven Network
  • MASTERCHEF AUSTRALIA Marty Benson, Tim Toni, Rob Wallace – Network Ten
  • MY KITCHEN RULES Matt Apps, Joe Herdman, Rikkie Proost – Seven Network
  • THE RECRUIT Luke Tunnecliffe, Lara Hopkins – Foxtel/Fox8

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

  • Samuel Johnson MOLLY – Seven Network
  • Matt Nable BARRACUDA – ABC
  • Richard Roxburgh RAKE – ABC
  • Ashley Zukerman THE CODE – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

  • Danielle Cormack WENTWORTH – Foxtel/SoHo
  • Elizabeth Debicki THE KETTERING INCIDENT – Foxtel/Showcase
  • Pamela Rabe WENTWORTH – Foxtel/SoHo
  • Sarah Snook THE BEAUTIFUL LIE – ABC

AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY

  • Alison Bell ABC COMEDY SHOWROOM – THE LETDOWN – ABC
  • Patrick Brammall NO ACTIVITY – Stan
  • Fiona Choi THE FAMILY LAW – SBS
  • Leah Purcell BLACK COMEDY – ABC

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

  • Russell Dykstra RAKE Episode 8 – ABC
  • Ben Gerrard MOLLY Part 1 – Seven Network
  • Damon Herriman SECRET CITY Episode 1 – A Donation to the Struggle – Foxtel/Showcase
  • Hamish Michael JANET KING – THE INVISIBLE WOUND Episode 8 – The Long Goodbye – ABC

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

  • Caroline Brazier RAKE Episode 8 – ABC
  • Sacha Horler THE KETTERING INCIDENT Episode 3 – Foxtel/Showcase
  • Celia Pacquola THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 – ABC
  • Sianoa Smit-McPhee THE KETTERING INCIDENT Episode 1 – Foxtel/Showcase

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY

  • THE CODE Episode 1 Shawn Seet – ABC
  • THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Rowan Woods – Foxtel/Showcase
  • RAKE Episode 8 Peter Duncan ADG – ABC
  • WENTWORTH Episode 12 – Seeing Red Kevin Carlin ADG – Foxtel/SoHo

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT, LIFESTYLE OR REALITY SERIES

  • LUKE WARM SEX Episode 4 – It’s A Pleasure To Meet You Hayden Guppy – ABC
  • MASTERCHEF AUSTRALIA Episode 41 Richard Franc – Network Ten
  • MEET THE MAVERICKS Episode 1 – Ben Quilty & Warwick Thornton Claude Gonzalez – ABC
  • THE RECRUIT Episode 2 Michael Venables – Foxtel/Fox8

AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION

  • ABC COMEDY SHOWROOM – THE LETDOWN Sarah Scheller, Alison Bell – ABC
  • THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Jonathan Gavin – ABC
  • THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Victoria Madden – Foxtel/Showcase
  • UPPER MIDDLE BOGAN Episode 1 – New Kids on the Block Robyn Butler, Wayne Hope – ABC

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION

  • A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – A Nagging Doubt Henry Pierce ACS – Foxtel
  • THE BEAUTIFUL LIE Episode – 3 John Brawley – ABC
  • THE KETTERING INCIDENT Episode 3 Ari Wegner – Foxtel/Showcase
  • WOLF CREEK Episode 3 – Salt Lake Geoffrey Hall ACS – Stan

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION

  • THE BEAUTIFUL LIE Episode 6 Denise Haratzis ASE – ABC
  • JANET KING – THE INVISIBLE WOUND Episode 6 – The Thaw Nicole La Macchia – ABC
  • RAKE Episode 7 Mark Perry – ABC
  • WENTWORTH Episode 3 – Prisoner Ben Joss – Foxtel/SoHo

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION

  • THE BEAUTIFUL LIE Episode 6 John McKerrow, Glenn Newnham, Cameron Grant, Blair Slater, Andrew Neil, Paul Pirola – ABC
  • DEEP WATER Chapter 1 Wes Chew, Luke Mynott, Tom Herdman, Mick Boraso, Blair Slater, Nick Emond – SBS
  • RAKE Episode 7 Guntis Sics ASSG, Michol Marsh, Peter Hall, Olivia Monteith – ABC
  • ROCKWIZ Episode 7 – RocKwiz Salutes the Legends of Australia Ernie Rose, Tim Milliken, Michael Letho, Todd Shattock – SBS

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION

  • THE DEEP Episode 11 – Monster Hunter Nerida Tyson-Chew AGSC – 7Two/ABC
  • DEEP WATER Chapter 1 Antony Partos AGSC – SBS
  • THE DIVORCE Episode 1 Elena Kats-Chernin AGSC – ABC
  • THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Matteo Zingales, Max Lyandvert – Foxtel/Showcase

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION                                                 

  • A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – Nagging Doubt Fiona Donovan – Foxtel
  • THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Elizabeth Mary Moore – ABC
  • MARY: THE MAKING OF A PRINCESS Sam Rickard – Network Ten
  • MOLLY Part 1 Ben Morieson, Carrie Kennedy – Seven Network

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION

  • A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – Nagging Doubt Lisa Meagher – Foxtel
  • THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Erin Roche – ABC
  • MARY: THE MAKING OF A PRINCESS Jan Hurley – Network Ten
  • MOLLY Part 1 Edie Kurzer – Seven Network

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES

  • BEAT BUGS Josh Wakely, Jennifer Twiner McCarron – 7Two
  • BOTTERSNIKES & GUMBLES Patrick Egerton – Seven Network
  • THE DEEP Avrill Stark, Asaph Fipke – 7Two/ABC
  • PLAY SCHOOL Jan Stradling, Sophie Emtage, Sarah Dabro, Rebecca O’Brien – ABC 2