Last night The AACTA Awards were handed out and there was a few surprises.
Winners are in bold and included Wentworth,Molly, The Kettering Incident, Masterchef and Secret City.
AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES
- THE CODE David Maher, David Taylor, Shelley Birse, Diane Haddon – ABC
- JACK IRISH Ian Collie, Andrew Knight – ABC
- RAKE Ian Collie, Peter Duncan ADG, Richard Roxburgh – ABC
- WENTWORTH Pino Amenta ADG, Jo Porter S.P.A – Foxtel/SoHo
AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES
- BARRACUDA Tony Ayres, Amanda Higgs – ABC
- THE BEAUTIFUL LIE John Edwards S.P.A, Imogen Banks S.P.A – ABC
- THE KETTERING INCIDENT Vincent Sheehan, Victoria Madden, Andrew Walker – Foxtel/Showcase
- MOLLY John Molloy – Seven Network
AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES
- BLACK COMEDY Kath Shelper, Mark O’Toole – ABC
- THE FAMILY LAW Sophie Miller, Julie Eckersley, Debbie Lee, Tony Ayres – SBS
- PLEASE LIKE ME Todd Abbott, Josh Thomas, Lisa Wang, Kevin Whyte – ABC
- UPPER MIDDLE BOGAN Robyn Butler, Wayne Hope, Ben Grogan – ABC
AACTA AWARD FOR BEST LIGHT ENTERTAINMENT TELEVISION SERIES
- GOGGLEBOX David McDonald, Kam Vurlow – Foxtel/Lifestyle
- GRUEN Wil Anderson, Polly Connolly, Nick Murray, Jon Casimir, Richard Huddleston – ABC
- LUKE WARM SEX Jon Casimir, Richard Huddleston, Karina Holden, Anna Bateman – ABC
- ROCKWIZ Peter Bain-Hogg S.P.A, Ken Connor S.P.A, Brian Nankervis S.P.A – SBS
AACTA AWARD FOR BEST LIFESTYLE TELEVISION PROGRAM
- DESTINATION FLAVOUR SCANDINAVIA Erik Dwyer, Rachel Hardie – SBS
- GRAND DESIGNS AUSTRALIA Anna Gregory – Foxtel/Lifestyle
- POH & CO. Erik Dwyer – SBS
- RIVER COTTAGE AUSTRALIA Jodi Boylan – Foxtel/Lifestyle Food
AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES
- FIRST DATES Geraldine Orrock, Rikkie Proost, Brad Gustafson – Seven Network
- MASTERCHEF AUSTRALIA Marty Benson, Tim Toni, Rob Wallace – Network Ten
- MY KITCHEN RULES Matt Apps, Joe Herdman, Rikkie Proost – Seven Network
- THE RECRUIT Luke Tunnecliffe, Lara Hopkins – Foxtel/Fox8
AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
- Samuel Johnson MOLLY – Seven Network
- Matt Nable BARRACUDA – ABC
- Richard Roxburgh RAKE – ABC
- Ashley Zukerman THE CODE – ABC
AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
- Danielle Cormack WENTWORTH – Foxtel/SoHo
- Elizabeth Debicki THE KETTERING INCIDENT – Foxtel/Showcase
- Pamela Rabe WENTWORTH – Foxtel/SoHo
- Sarah Snook THE BEAUTIFUL LIE – ABC
AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY
- Alison Bell ABC COMEDY SHOWROOM – THE LETDOWN – ABC
- Patrick Brammall NO ACTIVITY – Stan
- Fiona Choi THE FAMILY LAW – SBS
- Leah Purcell BLACK COMEDY – ABC
AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
- Russell Dykstra RAKE Episode 8 – ABC
- Ben Gerrard MOLLY Part 1 – Seven Network
- Damon Herriman SECRET CITY Episode 1 – A Donation to the Struggle – Foxtel/Showcase
- Hamish Michael JANET KING – THE INVISIBLE WOUND Episode 8 – The Long Goodbye – ABC
AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
- Caroline Brazier RAKE Episode 8 – ABC
- Sacha Horler THE KETTERING INCIDENT Episode 3 – Foxtel/Showcase
- Celia Pacquola THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 – ABC
- Sianoa Smit-McPhee THE KETTERING INCIDENT Episode 1 – Foxtel/Showcase
AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY
- THE CODE Episode 1 Shawn Seet – ABC
- THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Rowan Woods – Foxtel/Showcase
- RAKE Episode 8 Peter Duncan ADG – ABC
- WENTWORTH Episode 12 – Seeing Red Kevin Carlin ADG – Foxtel/SoHo
AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT, LIFESTYLE OR REALITY SERIES
- LUKE WARM SEX Episode 4 – It’s A Pleasure To Meet You Hayden Guppy – ABC
- MASTERCHEF AUSTRALIA Episode 41 Richard Franc – Network Ten
- MEET THE MAVERICKS Episode 1 – Ben Quilty & Warwick Thornton Claude Gonzalez – ABC
- THE RECRUIT Episode 2 Michael Venables – Foxtel/Fox8
AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION
- ABC COMEDY SHOWROOM – THE LETDOWN Sarah Scheller, Alison Bell – ABC
- THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Jonathan Gavin – ABC
- THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Victoria Madden – Foxtel/Showcase
- UPPER MIDDLE BOGAN Episode 1 – New Kids on the Block Robyn Butler, Wayne Hope – ABC
AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
- A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – A Nagging Doubt Henry Pierce ACS – Foxtel
- THE BEAUTIFUL LIE Episode – 3 John Brawley – ABC
- THE KETTERING INCIDENT Episode 3 Ari Wegner – Foxtel/Showcase
- WOLF CREEK Episode 3 – Salt Lake Geoffrey Hall ACS – Stan
AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
- THE BEAUTIFUL LIE Episode 6 Denise Haratzis ASE – ABC
- JANET KING – THE INVISIBLE WOUND Episode 6 – The Thaw Nicole La Macchia – ABC
- RAKE Episode 7 Mark Perry – ABC
- WENTWORTH Episode 3 – Prisoner Ben Joss – Foxtel/SoHo
AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
- THE BEAUTIFUL LIE Episode 6 John McKerrow, Glenn Newnham, Cameron Grant, Blair Slater, Andrew Neil, Paul Pirola – ABC
- DEEP WATER Chapter 1 Wes Chew, Luke Mynott, Tom Herdman, Mick Boraso, Blair Slater, Nick Emond – SBS
- RAKE Episode 7 Guntis Sics ASSG, Michol Marsh, Peter Hall, Olivia Monteith – ABC
- ROCKWIZ Episode 7 – RocKwiz Salutes the Legends of Australia Ernie Rose, Tim Milliken, Michael Letho, Todd Shattock – SBS
AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION
- THE DEEP Episode 11 – Monster Hunter Nerida Tyson-Chew AGSC – 7Two/ABC
- DEEP WATER Chapter 1 Antony Partos AGSC – SBS
- THE DIVORCE Episode 1 Elena Kats-Chernin AGSC – ABC
- THE KETTERING INCIDENT Episode 1 Matteo Zingales, Max Lyandvert – Foxtel/Showcase
AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
- A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – Nagging Doubt Fiona Donovan – Foxtel
- THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Elizabeth Mary Moore – ABC
- MARY: THE MAKING OF A PRINCESS Sam Rickard – Network Ten
- MOLLY Part 1 Ben Morieson, Carrie Kennedy – Seven Network
AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
- A PLACE TO CALL HOME Episode 1 – Nagging Doubt Lisa Meagher – Foxtel
- THE BEAUTIFUL LIE Episode 3 Erin Roche – ABC
- MARY: THE MAKING OF A PRINCESS Jan Hurley – Network Ten
- MOLLY Part 1 Edie Kurzer – Seven Network
AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES
- BEAT BUGS Josh Wakely, Jennifer Twiner McCarron – 7Two
- BOTTERSNIKES & GUMBLES Patrick Egerton – Seven Network
- THE DEEP Avrill Stark, Asaph Fipke – 7Two/ABC
- PLAY SCHOOL Jan Stradling, Sophie Emtage, Sarah Dabro, Rebecca O’Brien – ABC 2