TV WEEK LOGIES 2017 WINNERS LIST

It’s time for TV’S night of nights so let’s go.

Dave Hughes presents the first award after an opening monologue that includes references to the TV Breakfast Wars, Karl’s personal problems, and the Biggest Loser.

Best Entertainment Program

Anh’s Brush With Fame – ABC

Family Feud – Network Ten

Have You Been Paying Attention? – Network Ten

The Voice Australia – Nine Network

Upper Middle Bogan – ABC

Tom Glisner accepts the award with Sam and Ed who note the shows slow start

 

 

SILVER LOGIE Best Actress

Asher Keddie – Offspring – Network Ten

Deborah Mailman – Cleverman/Jack Irish/Offspring/Wolf Creek – ABC/Network Ten/Stan

Jessica Marais – Love Child/The Wrong Girl – Nine Network/Network Ten

Jessica Mauboy – The Secret Daughter – Channel Seven

Marta Dusseldorp – A Place To Call Home/Jack Irish/Janet King – Foxtel – Showcase/ABC

Jessica thanks everyone for their support

 

SILVER LOGIE Best Actor

Craig McLachlan – Deep Water/The Doctor Blake Mysteries/The Wrong Girl – SBS/ABC/Network Ten

Erik Thomson – 800 Words – Channel Seven

Richard Roxburgh – Rake – ABC

Rodger Corser – Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries – Nine Network/ABC

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

Sam notes his sister’s struggle and asks for help with their charity Love Your Sister.

 

Best Reality Program

Australian Survivor – Network Ten

I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here! – Network Ten

MasterChef Australia – Network Ten

My Kitchen Rules – Channel Seven

The Block – Nine Network

Scott Camm accepts the award with Shelly Craft and notes production starts this week.

 

SILVER LOGIE Best Presenter

Amanda Keller – The Living Room – Network Ten

Carrie Bickmore – The Project – Network Ten

Grant Denyer – All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee – Network Ten

Sarah Harris – Shark Tank/Studio 10 – Network Ten

Waleed Aly – The Project – Network Ten

Waleed thanks, Carrie and Pete and everyone behind the scenes

Andy Grammer proforms his new single Fresh Eyes

Best Factual Program

Australian Story – ABC

Bondi Rescue – Network Ten

Bondi Vet – Network Ten

Gogglebox Australia – Foxtel – LifeStyle/Network Ten

Todd Sampson’s Body Hack – Network Ten

 

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens – Channel Seven

Gardening Australia – ABC

Luke Warm Sex – ABC

Selling Houses Australia – Foxtel – LifeStyle

The Living Room – Network Ten

 

Best Drama Program

800 Words – Channel Seven

Doctor Doctor – Nine Network

Home And Away – Channel Seven

Molly – Channel Seven

Offspring – Network Ten

Wentworth Foxtel

“Channel Seven you promoted this show, in the same way, I would have and I did,” said Michael Gudinski. “Let’s celebrate Australian music, film, and television. Are you listening to our government?”

 

Best News Panel Or Current Affairs Program

Four Corners – ABC

Studio 10 – Network Ten

Sunrise – Channel Seven

The Project – Network Ten

Today – Nine Network

Carrie Pete and Waleed accept the awards thanks, fans family, and production for helping them get to 2000 episode last week.

 

Most Outstanding Sports Coverage

2016 NRL Grand Final – Wide World Of Sports, Nine Network

2016 Supercars Supercheap Auto Bathurst 1000 – Network Ten

2016 AFL Grand Final – Channel Seven

Cricket: KFC Big Bash League – Network Ten

Rio 2016 Olympic Games – Channel Seven

“The captain of the Olympic team is Bruce McAvaney, he couldn’t be here tonight,” said Hamish McLachlan. “Thank you to the athletes for putting on an unbelievable show.”

Graham Kennedy Award for Most Outstanding Newcomer

Elias Anton – Barracuda – ABC

Geraldine Hakewill – Wanted – Channel Seven

Hunter Page-Lochard – Cleverman – ABC

Rob Collins – Cleverman – ABC

Tilda Cobham-Hervey – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

thanks the cast crew production acting coach family and friends and book author Christos Tsiolkas

The 2017 Hall of Fame inductee is Kerri-Anne Kennerley she is presented the award by Amanda Keller, It’s her first logie she’s not going to roast anyone. She’s very glad to not receive it posthumously. After 50 years in TV she thanks the media. She thanks the REGULAR people and the audience. Life will change so embrace it was her final piece of advice

Most Outstanding Entertainment Program

Anh’s Brush With Fame – ABC

Gruen – ABC

Have You Been Paying Attention? – Network Ten

The Voice Australia – Nine Network

The Weekly With Charlie Pickering – ABC

Tom, Ed, and Sam thank everyone for sticking with the show.

Best Sports Program

In Rio Today – Channel Seven

Monday Night With Matty Johns – Foxtel – FOX SPORTS

The AFL Footy Show – Nine Network

The NRL Footy Show – Nine Network

Wide World Of Sports – Nine Network

 

Most Outstanding Children’s Program

Beat Bugs – Channel Seven

Bottersnikes & Gumbles – Channel Seven

Little Lunch: The Nightmare Before Graduation – ABC ME

Nowhere Boys: Two Moons Rising – ABC ME

Tomorrow When The War Began – ABC ME

James Blunt performs his new single Don’t Give Me those Eyes.

There is a lengthy tribute to John Clarke.

 

Most Outstanding Comedy Program

Black Comedy – ABC

Please Like Me – ABC

Rosehaven – ABC

Shaun Micallef’s Mad As Hell – ABC

Upper Middle Bogan – ABC

“What this show did was take Josh’s genius to the world. And I’m not entirely sure that the world is prepared ever to give him back,” said producer Todd Abbott.

Most Outstanding News Coverage

“Bankstown Hospital” Nine News, Nine Network

“Federal Election 2016” Seven News, Channel Seven

“Inside Syria” SBS World News, SBS

“S.A. Waste Dump” NITV News, NITV

“Sky News Election Coverage 2016” Sky News, Sky News/Foxtel

“This is the first Logie SKY News has ever won,” said David Speers. “It is an absolute privilege to cover news  every day.”

 

SILVER LOGIE Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Barracuda – ABC

Deep Water – SBS

Molly – Channel Seven

Secret City – Foxtel – Showcase

The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

Show Creators thank Foxtel for their Support on a bold show.

Larry Ender opens the in In Memoriam segment with a tribute to Reg Grundy before Casey Donovan leads into a stunning rendition of We Can Be Heroes

SILVER LOGIE – Most Outstanding Supporting Actor

Ben Oxenbould – Deep Water – SBS

Damon Herriman – Secret City – Foxtel – Showcase

Matt Nable – Barracuda – ABC

Rick Donald – 800 Words – Channel Seven

Ryan Johnson – Doctor Doctor – Nine Network

. “Special thanks to the hair, make-up and wardrobe departments. I couldn’t have done this without you.

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Supporting Actress

Debra Lawrance – Please Like Me – ABC

Deborah Mailman – Wolf Creek – Stan

Jenni Baird – A Place To Call Home – Foxtel – Showcase

Nicole da Silva – Wentworth – Foxtel – Showcase

Victoria Haralabidou – Barracuda – ABC

Acknowledges her nominees and John Clarke who taught her to let the script do it’s work, Thanks the ABC AND Crew and Home and Away for meeting her husband.

 

Most Outstanding Public Affairs Report

“Anita Cobby: You Thought You Knew It All…” Seven News Investigates, Channel Seven

“Australia’s Shame” Four Corners, ABC

“George Pell Investigation” 7.30, ABC

“Good Cop, Bad Cop” 60 Minutes, Nine Network

“Money For Nothing” Four Corners, ABC

“I’d like to dedicate (this) to the young people who bravely told us their story about their experiences in juvenile detention in the Northern Territory. They’re not angels but every child has potential and deserves the chance to realise that potential.”

Best New Talent

Hayley Magnus – The Wrong Girl – Network Ten

Penny McNamee – Home And Away – Channel Seven

Rob Collins – Cleverman/The Wrong Girl – ABC/Network Ten

Shalom Brune-Franklin – Doctor Doctor – Nine Network

Tiarnie Coupland – Love Child – Nine Network

 

Most Outstanding Factual or Documentary Program

Conviction – ABC

Deep Water: The Real Story – SBS

Gogglebox Australia – Foxtel – LifeStyle/Network Ten

Keeping Australia Alive – ABC

Todd Sampson’s Body Hack – Network Ten

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Actress

Anna Torv – Secret City – Foxtel – Showcase

Danielle Cormack – Wentworth – Foxtel – Showcase

Elizabeth Debicki – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

Jessica Marais – Love Child – Nine Network

Marta Dusseldorp – Janet King – ABC

Yael Stone – Deep Water – SBS

Thanks, Foxtel Director Emma Freedman and the crew behind the scenes.

 

SILVER LOGIE Most Outstanding Actor

Henry Nixon – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

Noah Taylor – Deep Water – SBS

Richard Roxburgh -Rake – ABC

Rodger Corser -Doctor Doctor – Nine Network

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Drama Series

A Place To Call Home – Foxtel – Showcase

Cleverman – ABC

Rake – ABC

The Code – ABC

Wentworth – Foxtel – Showcase

“What a ride this has been,” said Noni Hazlehurst. “Channel Seven kicked us off … unfortunately, they felt like we weren’t appealing to the right demographic… but now we are seen in over 140 countries throughout the world.

“I hope funding for Australian film and television stops being cut.”

GOLD LOGIE

Grant Denyer – All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee – Network Ten

Jessica Marais – Love Child/The Wrong Girl – Nine Network/Network Ten

Peter Helliar – The Project – Network Ten

Rodger Corser – Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries – Nine Network/ABC

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

Waleed Aly – The Project – Network Ten

He thanked family and the arts community, who had taught him “to work harder, to pursue excellence… I did none of that.

“You’ve given me such wondrous shelter over the last 23 years and I feel indebted and I want to say thank you.” Molly also graced the stage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *