The 2016 TV Week Logies Nominees

There was a few surprises in this year’s Logie nominations.

Battling it out for gold this year are Carrie Bickmore, Essie Daves, Grant Denyer, Lee Lin Chin Scott Cam and Waleed Aly. It’s great to see an interesting mix of nominees this year in every category

Gold Logie – Best Personality On Australian TV

Carrie Bickmore – The Project, Network Ten

Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC

Grant Denyer – Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten

Lee Lin Chin  – SBS World News/The Feed, SBS

Scott Cam – The Block/ Reno Rumble, Nine Network

Waleed Aly – The Project, Network Ten

 

Best Actor

Craig Mclachlan – The Doctor Blake Mysteries, ABC

Erik Thomson – 800 Words, Channel Seven

Firass Dirani – House Husbands, Nine Network

Josh Thomas – Please Like Me, ABC

Stephen Peacocke – Home And Away, Channel Seven

 

Best Actress

Bonnie Sveen – Home And Away, Channel Seven

Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC

Jessica Marais – Love Child, Nine Network

Julia Morris – House Husbands, Nine Network

Marta Dusseldorp – A Place To Call Home, Foxtel – Soho

 

Best Presenter

Amanda Keller – The Living Room, Network Ten

Carrie Bickmore – The Project, Network Ten

Grant Denyer – Family Feud/ The Great Australian Spelling Bee, Network Ten

Lee Lin Chin – SBS World News/The Feed, SBS

Waleed Aly – The Project, Network Ten

 

Best New Talent

Adam Dovile – Better Homes And Gardens, Channel Seven

Benson Jack Anthony – 800 Words, Channel Seven

Dan Reilly – The Block, Nine Network

Joel Jackson – Deadline Gallipoli/ Peter Allen: Not The Boy Next Door, Foxtel – Showcase/ Channel Seven

Pia Miller – Home And Away, Channel Seven

 

 Best Drama Program

800 Words, Channel Seven

A Place To Call Home, Foxtel – Soho

Home And Away, Channel Seven

House Husbands, Nine Network

Love Child, Nine Network

 

Best Entertainment Program

Family Feud, Network Ten

Gruen, ABC

Have You Been Paying Attention?, Network Ten

The Voice, Nine Network

The X Factor Australia, Channel Seven

 

Best News Panel Or Current Affairs Program

60 Minutes, Nine Network

Q&A, ABC

Sunrise, Channel Seven

The Project, Network Ten

Today, Nine Network

 

Best Reality Program

I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!, Network Ten

Masterchef Australia, Network Ten

My Kitchen Rules, Channel Seven

The Bachelorette, Australia Network Ten

The Block, Nine Network

 

Best Sports Program

Afl 360, Foxtel – Fox Footy

Marngrook Footy Show, NiTV

The Afl Footy Show, Nine Network

The Nrl Footy Show, Nine Network

Wide World Of Sports, Nine Network

 

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens, Channel Seven

Gardening Australia, ABC

Getaway, Nine Network

Selling Houses Australia, Foxtel – The Lifestyle Channel

The Living Room, Network Ten

 

Best Factual Program

Australian Story, ABC

Bondi Rescue, Network Ten

Bondi Vet, Network Ten

Gogglebox, Foxtel – The Lifestyle Channel/Network Ten

Who Do You Think You Are?,  SBS

 

Most Outstanding Actor

Alex Dimitriades – Matt Bashir, The Principal, SBS

Hugh Dancy – Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, Foxtel – Showcase

Malcolm Kennard – Ivan Milat, Catching Milat, Channel Seven

Patrick Brammall – James Hayes, Glitch, ABC

Sam Neill – Lang Hancock, House Of Hancock, Nine Network

 

 Most Outstanding Actress

Deborah Mailman – Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABC

Essie Davis – Phryne Fisher, Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC

Mandy Mcelhinney – Gina Rinehart, House Of Hancock, Nine Network

Pamela Rabe – Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel – Soho

Sarah Snook – Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC

 

Most Outstanding Supporting Actor

Dan Wyllie – Jimmy, No Activity, Stan

David Berry – James Bligh, A Place To Call Home, Foxtel – Soho

Ryan Corr – Corporal Macdonald, Banished, Foxtel – Bbc First

Tim Minchin – Jacob, No Activity, Stan, And Smasher Sullivan, The Secret River, ABC

 

Most Outstanding Supporting Actress

Celia Ireland – Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel – Soho

Emily Barclay – Sarah Hayes, Glitch, ABC

Harriet Dyer – Patricia Saunders, Love Child, Nine Network

Jenni Baird – Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel – Soho

Rarriwuy Hick – Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC

 

Most Outstanding Drama Series

800 Words, Channel Seven

A Place To Call Home, Foxtel – Soho

Glitch, ABC

Love Child, Nine Network

Wentworth, Foxtel – Soho

 

Most Outstanding Miniseries Or Telemovie

Deadline Gallipoli, Foxtel – Showcase

House Of Hancock, Nine Network

Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven

The Beautiful Lie, ABC

The Secret River, ABC

 

Most Outstanding Entertainment Program

Gruen, ABC

Have You Been Paying Attention?, Network Ten

The Voice, Nine Network

The Weekly With Charlie Pickering, ABC

The X Factor Australia, Channel Seven

 

Most Outstanding Comedy Program

No Activity, Stan

Open Slather, Foxtel – The Comedy Channel

Please Like Me, ABC

Shaun Micallef’s Mad As Hell, ABC

Utopia, ABC

 

Most Outstanding Children’s Program

Bottersnikes & Gumbles, Channel Seven

Bushwhacked!, ABC3

Little Lunch, ABC3

Play Along With Sam, Foxtel – Nick Jr.

Ready For This, ABC3

 

Most Outstanding Sports Coverage

2015 Australian Open, Channel Seven/7Two

Emirates Melbourne Cup, Channel Seven

Kfc T20 Big Bash League, Network Ten

Nrl Telstra Premiership Grand Final, Nine Network

Holden State Of Origin Ii, Nine Network

 

Most Outstanding News Coverage

“Iraq-Syria War Coverage” – ABC 7pm News, ABC

“Liberal Leadership Crisis: Abbott V Turnbull”, Foxtel – Sky News Live

“Migrant Crisis – Special Report” – ABC 7pm News, ABC

“Paris Attack” – Seven News, Channel Seven

“Parramatta Shooting” – Seven News, Channel Seven

 

Most Outstanding Public Affairs Report

“Catching A Monster” – 60 Minutes, Nine Network

“Hitting Home” – Hitting Home, ABC

“Making A Killing” – Four Corners, ABC

“The Killing Season” – The Killing Season, ABC

“The Siege Survivors” – 60 Minutes, Nine Network

 

Also being anounced today were the three winners of the following talent awards.

Most Outstanding Newcomer – Actor
Joel Jackson (Charles Bean, Deadline Gallipoli, Foxtel­ Showcase)

Joel Jackson (Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)
Rahel Romahn (Tarek Ahmad, The Principal, SBS)

Most Outstanding Newcomer – Actress
Hannah Monson (Kirstie Darrow, Glitch, ABC)
Melina Vidler (Shay Turner, 800 Words, Channel Seven)
Sara West (Liza Minnelli, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel Seven)

The Graham Kennedy Breakthrough Star Of Tomorrow
Benson Jack Anthony (Arlo Turner, 800 Words, Channel Seven)
Ky Baldwin (Young Peter Allen, Peter Allen: Not The Boy Next Door, Channel
Seven)
Olivia DeJonge (Shaneen Quigg/Tara Swift, Hiding, ABC)

Joel Jackson (Peter Allen: Not the Boy Next Door), Melinda Vidler (800 Words) and Ky Baldwin (Peter Allen: Not the Boy Next Door)  took out those awards.

The Logie Awards will take place  on Sunday May 8th.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *