2017 TV Week Logies Awards nominations announced

TV week has revealed this year’s nominations for the TV Week Logies and it’s very diverse list.

GOLD LOGIE

Grant Denyer – All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee – Network Ten

Jessica Marais – Love Child/The Wrong Girl – Nine Network/Network Ten

Peter Helliar – The Project – Network Ten

Rodger Corser – Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries – Nine Network/ABC

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

Waleed Aly – The Project – Network Ten

 

SILVER LOGIE Best Actor

Craig McLachlan – Deep Water/The Doctor Blake Mysteries/The Wrong Girl – SBS/ABC/Network Ten

Erik Thomson – 800 Words – Channel Seven

Richard Roxburgh – Rake – ABC

Rodger Corser – Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries – Nine Network/ABC

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

 

SILVER LOGIE Best Actress

Asher Keddie – Offspring – Network Ten

Deborah Mailman – Cleverman/Jack Irish/Offspring/Wolf Creek – ABC/Network Ten/Stan

Jessica Marais – Love Child/The Wrong Girl – Nine Network/Network Ten

Jessica Mauboy – The Secret Daughter – Channel Seven

Marta Dusseldorp – A Place To Call Home/Jack Irish/Janet King – Foxtel – Showcase/ABC

 

SILVER LOGIE Best Presenter

Amanda Keller – The Living Room – Network Ten

Carrie Bickmore – The Project – Network Ten

Grant Denyer – All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee – Network Ten

Sarah Harris – Shark Tank/Studio 10 – Network Ten

Waleed Aly – The Project – Network Ten

 

Best New Talent

Hayley Magnus – The Wrong Girl – Network Ten

Penny McNamee – Home And Away – Channel Seven

Rob Collins – Cleverman/The Wrong Girl – ABC/Network Ten

Shalom Brune-Franklin – Doctor Doctor – Nine Network

Tiarnie Coupland – Love Child – Nine Network

 

Best Drama Program

800 Words – Channel Seven

Doctor Doctor – Nine Network

Home And Away – Channel Seven

Molly – Channel Seven

Offspring – Network Ten

 

Best Entertainment Program

Anh’s Brush With Fame – ABC

Family Feud – Network Ten

Have You Been Paying Attention? – Network Ten

The Voice Australia – Nine Network

Upper Middle Bogan – ABC

 

Best News Panel Or Current Affairs Program

Four Corners – ABC

Studio 10 – Network Ten

Sunrise – Channel Seven

The Project – Network Ten

Today – Nine Network

 

Best Reality Program

Australian Survivor – Network Ten

I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here! – Network Ten

MasterChef Australia – Network Ten

My Kitchen Rules – Channel Seven

The Block – Nine Network

 

Best Sports Program

In Rio Today – Channel Seven

Monday Night With Matty Johns – Foxtel – FOX SPORTS

The AFL Footy Show – Nine Network

The NRL Footy Show – Nine Network

Wide World Of Sports – Nine Network

 

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens – Channel Seven

Gardening Australia – ABC

Luke Warm Sex – ABC

Selling Houses Australia – Foxtel – LifeStyle

The Living Room – Network Ten

 

Best Factual Program

Australian Story – ABC

Bondi Rescue – Network Ten

Bondi Vet – Network Ten

Gogglebox Australia – Foxtel – LifeStyle/Network Ten

Todd Sampson’s Body Hack – Network Ten

 

Industry Awards

SILVER LOGIE – Most Outstanding Drama Series

A Place To Call Home – Foxtel – Showcase

Cleverman – ABC

Rake – ABC

The Code – ABC

Wentworth – Foxtel – Showcase

 

SILVER LOGIE Most Outstanding Miniseries or Telemovie

Barracuda – ABC

Deep Water – SBS

Molly – Channel Seven

Secret City – Foxtel – Showcase

The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

 

SILVER LOGIE Most Outstanding Actor

Henry Nixon – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

Noah Taylor – Deep Water – SBS

Richard Roxburgh -Rake – ABC

Rodger Corser -Doctor Doctor – Nine Network

Samuel Johnson – Molly – Channel Seven

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Actress

Anna Torv – Secret City – Foxtel – Showcase

Danielle Cormack – Wentworth – Foxtel – Showcase

Elizabeth Debicki – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

Jessica Marais – Love Child – Nine Network

Marta Dusseldorp – Janet King – ABC

Yael Stone – Deep Water – SBS

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Supporting Actor

Ben Oxenbould – Deep Water – SBS

Damon Herriman – Secret City – Foxtel – Showcase

Matt Nable – Barracuda – ABC

Rick Donald – 800 Words – Channel Seven

Ryan Johnson – Doctor Doctor – Nine Network

 

SILVER LOGIE – Most Outstanding Supporting Actress

Debra Lawrance – Please Like Me – ABC

Deborah Mailman – Wolf Creek – Stan

Jenni Baird – A Place To Call Home – Foxtel – Showcase

Nicole da Silva – Wentworth – Foxtel – Showcase

Victoria Haralabidou – Barracuda – ABC

 

Graham Kennedy Award for Most Outstanding Newcomer

Elias Anton – Barracuda – ABC

Geraldine Hakewill – Wanted – Channel Seven

Hunter Page-Lochard – Cleverman – ABC

Rob Collins – Cleverman – ABC

Tilda Cobham-Hervey – The Kettering Incident – Foxtel – Showcase

 

Most Outstanding Entertainment Program

Anh’s Brush With Fame – ABC

Gruen – ABC

Have You Been Paying Attention? – Network Ten

The Voice Australia – Nine Network

The Weekly With Charlie Pickering – ABC

 

Most Outstanding Comedy Program

Black Comedy – ABC

Please Like Me – ABC

Rosehaven – ABC

Shaun Micallef’s Mad As Hell – ABC

Upper Middle Bogan – ABC

 

Most Outstanding News Coverage

“Bankstown Hospital” Nine News, Nine Network

“Federal Election 2016” Seven News, Channel Seven

“Inside Syria” SBS World News, SBS

“S.A. Waste Dump” NITV News, NITV

“Sky News Election Coverage 2016” Sky News, Sky News/Foxtel

 

Most Outstanding Public Affairs Report

“Anita Cobby: You Thought You Knew It All…” Seven News Investigates, Channel Seven

“Australia’s Shame” Four Corners, ABC

“George Pell Investigation” 7.30, ABC

“Good Cop, Bad Cop” 60 Minutes, Nine Network

“Money For Nothing” Four Corners, ABC

 

Most Outstanding Sports Coverage

2016 NRL Grand Final – Wide World Of Sports, Nine Network

2016 Supercars Supercheap Auto Bathurst 1000 – Network Ten

2016 AFL Grand Final – Channel Seven

Cricket: KFC Big Bash League – Network Ten

Rio 2016 Olympic Games – Channel Seven

 

Most Outstanding Children’s Program

Beat Bugs – Channel Seven

Bottersnikes & Gumbles – Channel Seven

Little Lunch: The Nightmare Before Graduation – ABC ME

Nowhere Boys: Two Moons Rising – ABC ME

Tomorrow When The War Began – ABC ME

 

Most Outstanding Factual or Documentary Program

Conviction – ABC

Deep Water: The Real Story – SBS

Gogglebox Australia – Foxtel – LifeStyle/Network Ten

Keeping Australia Alive – ABC

Todd Sampson’s Body Hack – Network Ten

 

It’s nice to see a few new names up for Gold and the new dramas score nominations.  The 2017 Logie Awards will be held at Crown on Sunday April 23 and screen on Nine.